• naglowek waski

Skład Kapituły Odznaczeń

  • mjr SG rez. Andrzej Olichwiruk - Przewodniczący (Biała Podlaska)
  • Miłosz Filipowiak - Wiceprzewodniczący (Szczecin)
  • por. SG Piotr Waseńczuk - Sekretarz (Lublin)
  • ppłk SG rez. Jan Nikołajuk - Członek (Białystok)
  • Marek Sokołowski - Członek (Szydłowiec)

 

SWPFG - Organizacja Pożytku Publicznego

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy KRS Postanowieniem w sprawie WA.XIII NS-REJ.KRS/036426/23/910 dokonał zmiany w Rejestrze Stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego wpisując Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych o nr KRS 0000062824 na listę organizacji pożytku publicznego działających non profit, co oznacza, że wszystkie środki finansowe pozyskiwane w ramach OPP są przeznaczane na realizację celów statutowych. Każdego roku podatnicy mają możliwość przekazywać 1,5% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT, bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem.

logo opp kolor

Dęby Pamięci poświęcone żołnierzom KOP i SG

Dęby pamięci żołnierzy KOP i SG zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na terenie Rosji i Ukrainy - stan na 01.07.2013 r.

Napaść sowiecka na wschodnią granicę Państwa Polskiego w dniu 17 września 1939 roku dokonana została bez wypowiedzenia wojny, z pogwałceniem prawa międzynarodowego i stanowiła równocześnie złamanie zawartego wcześniej z Polską paktu o nieagresji. Na zajętych przez wojska sowieckie terenach wyszukiwano oficerów WP oraz funkcjonariuszy innych służb i dokonywano masowych aresztowań. Wziętych do niewoli kierowano do obozów jenieckich bądź przetrzymywano w więzieniach. W październiku 1939 roku ukazała się dyrektywa Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS Ł.Berii polecająca dokonywanie podziału na odpowiednie grupy i kierowania ich do wyznaczonych obozów: Katynia, Ostaszkowa i Starobielska. Jeńcy tych obozów stanowili elitę wojskową i intelektualną II RP.
5 marca 1940 roku Biuro Polityczne WKP(b) w składzie: Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Mikojan, Kalinin i Kaganowicz podjęło decyzję o rozstrzelaniu Polaków więzionych w trzech „obozach specjalnych” oraz 11 tys. przetrzymywanych w więzieniach NKWD na Ukrainie i Białorusi. Strzałem z pistoletu, w potylicę, mordowano: jeńców z Ostaszkowa w Kalininie (obecnie Twer) i grzebano w Miednoje, ze Starobielska w Charkowie, a ciała wywożono do pobliskich Piatichatek, jedynie jeńców z Kozielska rozstrzelano nad dołami śmierci w Katyniu. W wyniku prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w Bykowni k/Kijowa w latach 2001-2011 udało się zlokalizować 69 grobów i wydobyć szczątki blisko 2000 polskich ofiar z tzw. listy ukraińskiej. Do dnia dzisiejszego nie zostały udostępnione Polakom listy więzionych na Białorusi. Na podstawie list, ofiar mordu katyńskiego, udało się ustalić blisko 750 nazwisk żołnierzy KOP i SG.

Katyńska śmierć w dramatycznych okolicznościach, skrytobójczy mord jeńców wojennych posiada szczególnie tragiczną wymowę, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że dotyczy bohaterów wiernych przysiędze, którzy zostali powołani do obrony Ojczyzny w otwartej walce. Na listach odnaleźć można nazwiska zasłużonych w boju i uhonorowanych wysokimi odznaczeniami wojskowymi, wśród nich nie brak Kawalerów Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.

Aby przywrócić pamięć o bohaterach tej okrutnej zbrodni, która przez wiele lat skazana była na nieobecność w przestrzeni życia publicznego, zainaugurowano w 2007 roku projekt edukacyjny „Katyń...ocalić od zapomnienia”. Akcję zasadzenia 21.473 „Dębów Pamięci” zainicjowała młodzież szkolna i społeczność Radzymina pod Warszawą oraz Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy, pod honorowym patronatem ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jeden Dąb ma symbolizować jedno nazwisko z listy katyńskiej, a uczestnicy zobowiązują się do opieki nad drzewkiem. Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych jest partnerem tego programu. Więcej o akcji na stronie www.katyn-pamietam.pl.

W roku 2007 decyzją Prezydenta L.Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej A.Szczygło mianowano na wyższe stopnie żołnierzy WP, KOP i SG oraz funkcjonariuszy SW, PP. W powyższym wykazie awanse te zostały uwzględnione.

Maria Rubas

Pamięć o KOP i SG na tablicach i obeliskach

Tablice pamiąkowe i obeliski poświecone Obrońcom Polskich Granic to wyraz wdziecznosci i świadectwo hitrorii upamiętniające ważne wydarzenia, bohaterskie czyny i wybitne postacie.
Odsłanianie ich odbywało się zazwyczaj podczas uroczystości rocznicowych mających charakter religijno-patriotyczny z udzałem kompanii honorowej SG lub WP. To właśnie obrońcy naszej suwerenności zasłużyli na wdzięczną pamięć przyszłych pokoleń. Pomysłodawcom i fundatorom, którymi były środowiska kombatanckie, władze lokalne, Straż Graniczna, szkoły i Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych towarzyszyło przekonanie, że przez wiele lat będą one spełniać rolę edukacyjną i stanowić wyraz trwałego szacunku. Utrwalona w kamieniu pamięć jest publiczną formą przekazu i dowodem czci i hołdu składana bohaterom, których ofiarna służba była świadectwem patriotyzmu.

Prasa o nas

     

Odznaka Turystyczno - Krajoznawcza PTTK „Szlakami Obrońców Granic”

odznakaPTTKOdznaka turystyczno-krajoznawcza PTTK „Szlakami Obrońców Granic”, została ustanowiona z okazji 20 rocznicy utworzenia Straży Granicznej w celu upamiętnienia i popularyzacji miejsc związanych z ochroną polskich granic
od 1918 roku do czasów współczesnych. Odznakę mozna zdobywać od dnia 24.06.2011 roku.

Pliki do pobrania:

  1. Regulamin odznaki w wersji pdf.
  2. Regulamin odznaki w wersji ksiażeczki wycieczek do wydrukowania - dwie strony na A4, dwustronnie z obrotem według krótkiej krawędzi (po wydrukowaniu wychodzi książeczka w formacie A5).

Apele o pomoc i informacje

Zgłaszają się do nas osoby poszukujące informacji o swoich bliskich, żołnierzach zaginionych we wrześniu 1939 r. Niestety, pracując społecznie, nie posiadając wielkiego archiwum, zawsze jednak staramy się kierować zainteresowanych do jednostek, które mogą im pomóc. Ostatnio zgłosiła się do nas Pani Hanna Kowal, której udało się odnaleźć mogiłę jej dziadka strz. Henryka Kozłowskiego, KOP-isty z Podwołoczysk, i jego kolegi, NN żołnierza KOP pochodzącego ze Śląska, poległych 17.09.1939 r. Pani Hanna poszukuje bliskich kolegi jej dziadka, z którym spoczywa w bratniej mogile.

Strz. KOP Henryk Kozłowski, ur. 31.12.1915 r. w Noskowicach (pow. Płock), syn Piotra i Jadwigi z d. Kowalskiej, mąż Teodory Kozłowskiej z d..Zych. 4.03.1939 r. przydzielony do VII Pułku KOP "Czortków",  I baonu "Skałat", 1 kompanii granicznej m.p..Podwołoczyska, plutonu odwodowego II strażnicy w Podwołoczyskach. Ciężko ranny podczas ataku sowieckiego na strażnicę 17.09.1939 r., zmarł po 10 minutach. Został pochowany na cmentarzu w Zadnieszówce (obecnie Podwołoczyska), poczta Podwołoczyska, pow. Tarnopol, woj. lwowskie.

Kontakt z nami

Nasze publikacje

Stowarzyszenie realizuje cele, o których mowa w statucie, m.in. poprzez udział członków w konferencjach i wygłaszanie referatów, organizowanie prelekcji i odczytów, publikacje prasowe i książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Dotychczas ukazały się cztery Jednodniówki:

  • Nr 1 w 2004 r. (80. rocznica powstania Korpusu Ochrony Pogranicza),
  • Nr 2 w 2007 r. (10. rocznica powstania SWPFG),
  • Nr 3 w 2009 r. (85. rocznica powstania KOP i 70. rocznica wybuchu II wojny światowej),
  • Nr 4 w 2011 r. (20. rocznica Straży Granicznej III RP i 80. rocznica powstania Inspektoratu Granicznego Jasło Straży Granicznej II RP).

Stowarzyszenie opublikowało także kilka książek, m.in. „Katyńską listę strat polskich formacji granicznych” (Mirosław J. Rubas).

Szanowni Państwo

     Minął kwartał 2014 roku, który przynosi znamienne dla Polaków rocznice: 100-lecie wybuchu I i 75-lecie II wojny światowej, wojen, z których rozstrzygnięcie pierwszej przyniosło nam niepodległość, a druga wolność odebrała i odcięła kwiat narodu. 70 lat temu żołnierze państwa podziemnego chwycili za broń, a Polska wykrwawiała się z woli późniejszych wyzwolicieli, którzy przynieśli nam zniewolenie i wyklęli bohaterów. Wola Opatrzności, która zesłała światu naszego Ojca Św., powstanie Solidarności i uporczywa walka tysięcy, często bezimiennych, doprowadziła do tego, że po znów potrafiliśmy się określić. Mija właśnie 15. rocznica wstąpienia Polski do NATO, a wkrótce 10 lat członkowstwa w UE. Choć wielu Polakom brakuje dóbr doczesnych i ciągle coś kuleje, to jednak żyjemy jako wolny naród. Jak cenna jest wolność przekonują się nasi sąsiedzi i bracia Słowianie, naród ukraiński, którym Rosja siłą odebrała Krym i flotę wojenną, i nadal grozi rozbiorem. Dzieje się to wg sowieckiego scenariusza z 1939 r., ponownie pod hasłami obrony mniejszości przed faszystami. W 1939 r. do walki w obronie Kresów stanęli marynarze Floty Pińskiej, policjanci i żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji, która szybko spacyfikowała podpalaną przez krasnoarmiejców granicę i pustoszone Kresy. Na ten rok przypada 90. rocznica powstania KOP, formacji, której żołnierze 22 lata temu założyli nasze Stowarzyszenie.

     Jakkolwiek napięta obecnie sytuacja na Ukrainie nie sprzyja zaplanowanym na ten rok, w porozumieniu z ROPWiM, ekshumacjom żołnierzy KOP poległych i zamordowanych na sarneńskim odcinku linii Sosnkowskiego, to jednak doprowadzimy do otworzenia cmentarza wojennego. Nasz wniosek o pośmiertny awans dla ppor. Jana Bołbotta, d-cy plutonu Tynne, został zaakceptowany przez MON. W dniach 30.08-2.09. spotkamy się w Węgierskiej Górce na Walnym Zebraniu, będziemy jak co roku uczestniczyć w rocznicy obrony odcinka 1BG KOP. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie 5.11. odbędą się obchody 90. rocznicy powstania KOP, organizowane wspólnie z UWM i KGSG, a już 4.04. w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Pruszkowie zostanie otwarta wystawa poświęcona KOP. Planujemy także uczczenie rocznicy brawurowego przerwania przez kuter pościgowy SG „Batory” blokady Helu w 1939 r.

     Jak zwykle zwracam się do Państwa o współpracę i pomoc w rozbudowie naszej strony i strony Muzeum Polskich Formacji Granicznych www.muzeumsg.pl , także poprzez nasyłanie skanów fotografii i innych pamiątek, a z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę wielu radości i doznań w rodzinnym gronie.a

Waldemar Bocheński
prezes zarządu SWPFG

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +