13.11.2007 r. – Warszawa
W Komendzie Głównej SG odbyła się konferencja Amor Patriae nostra lex pod redakcją Anny Gosławskiej-Hrychorczuk przy współpracy Marka Fijałkowskiego z Muzeum w Pile i VII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, poświęcona losom żołnierzy polskich formacji granicznych w latach II wojny światowej i okresie powojennym. Wygłoszono 12 referatów. O trudnych losach funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w powitaniu mówił Komendant Główny Straży Granicznej. "Dla tysięcy żołnierzy KOP i strażników granicznych drogi okupacyjnej i powojennej rzeczywistości były szczególnie trudne.
Uznawani byli przez obydwu okupantów, jak i przez polskie komunistyczne służby bezpieczeństwa, za niebezpiecznych i podejrzanych ideowo. Efektem były lata milczenia, upośledzenie finansowe rodzin poległych KOP-istów i Strażników, i zapomnienie, które przecież tak okrutnie odbiera sens poświęconego dla obrony Ojczyzny życia. Pragniemy, zatem choć odrobinę spłacić swój dług, przywrócić pamięć i być może ożywić badania nad tą bez wątpienia piękną kartą polskiej historii" – podkreślił gen. bryg. SG Mirosław Kuśmierczak.
Organizatorami konferencji była Komenda Główna SG i Centrum Szkolenia SG z Kętrzyna. Wśród zaproszonych gości znalazła się liczna delegacja SWPFG oraz rodziny funkcjonariuszy SG i żołnierzy KOP, a także uczniowie klas dziennikarsko-retorycznych z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Warszawie oraz uczniowie z Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu. Referaty wydało CS SG w zwartym wydawnictwie książkowym w 2008 roku.