Czytaj więcej: 07.10.2024 r. - Koszalin, sztandar dla WSSG
03.10.2024 r. - Sosnowica, tablica upamiętniająca walki KOP w 1939 r.
Sosnowica, między XVI-XIX w. była miastem, dziś to sołectwo położone w obrębie Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, w powiecie parczewskim zamieszkuje ok. 700 osób. Jednak miejscowość ma bogatą historię, której pozostałością są zabytki: rzymskokatolicki kościół parafii Świętej Trójcy, cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i oficyna dworska po dawnym pałacu hetmana Sosnowskiego, tzw. dworek Kościuszki. To tu guwernerem córek hetmana, nauczał rysunku, malarstwa, matematyki i historii, był Tadeusz Kościuszko, także autor nowych założeń parkowo-rezydencjonalnych. Tadeusz zakochał się z wzajemnością w Ludwice, jednak hetman nie wyraził zgody na związek, Tadeusz po próbie porwania musiał wyjechać do Ameryki.
Czytaj więcej: 03.10.2024 r. - Sosnowica, tablica upamiętniająca walki KOP w 1939 r.
30.09.2024 r. - Uhnin, poszukiwania miejsc pochówku NN żołnierzy KOP
Na cmentarzu prawosławnym w Uhninie, w pow. parczewskim, leżącym ok. 20 km od miejsca bitwy pod Wytycznem, prowadzono prace sondażowe w poszukiwaniu miejsc pochówku NN żołnierzy KOP. Od lat poszukiwania prowadzą wolontariusze z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wspierani przez ppłk. Józefa Ledzianowskiego. Także członkowie naszego Stowarzyszenia od wielu lat gromadzą informacje, inwentaryzują groby, a od 2016 r. prowadzą poszukiwania w miejscach domniemanych pochówków (Wołoskowola, Wielki Łan, Pieszowola). Żołnierze Zgrupowania gen. Orlik-Ruckemanna, zmęczeni kilkusetkilometrowym marszem od granicy i dopiero co stoczonymi bojami pod Szackiem i Wytycznem, głodni, niewyspani, nierzadko ranni, po wydarciu się z sowieckiego kotła usiłowali przebijać się przez lasy i groblami między jeziorami do grupy gen. Kleeberga.
Czytaj więcej: 30.09.2024 r. - Uhnin, poszukiwania miejsc pochówku NN żołnierzy KOP
27.09.2024 r. - Chełm, konferencja naukowa
W Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti odbyła się Konferencja Naukowa p.t. "[...] wzorem dawnych kresowych rycerzy [...] 100-lecie utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza", zorganizowana przez IPN O/Lublin i Nadbużański Oddział Straży Granicznej. SWPFG reprezentował wiceprezes mjr SG rez. Andrzej Olichwiruk. Tegoroczne uroczystości pod Kopcem Chwały Żołnierzy KOP, msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Wytycznie i piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych z okazji stulecia powołania KOP zostały odwołane w związku z tragedią, jaka nawiedziła we wrześniu Dolny Śląsk.
Czytaj więcej: 27.09.2024 r. - Chełm, konferencja naukowa
27.09.2024 r. - Koszalin, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
W Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie z inicjatywy naszego członka ppłk. SG st. spocz. dr. Wojciecha Grobelskiego, adiunkta muzeum, 27.09.2024 r. otwarto wystawę z okazji 100. rocznicy utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. Podczas wernisażu autor wystawy przypomniał obrońców wschodnich granic II Rzeczypospolitej. Na wystawę składają się zdjęcia, odznaczenia i umundurowanie żołnierzy KOP. Na wernisaż przybyli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek wojskowych oraz stowarzyszeń kombatanckich. Otwarcie poprzedził apel i zawieszenie flagi na maszt z okazji 85. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Czytaj więcej: 27.09.2024 r. - Koszalin, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
26.09.2024 r. - Łódź
Placówce Straży Granicznej nadano imię gen. bryg. Józefa Adama Pecki. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter, podkreślający znaczenie bohaterstwa i ofiary Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, który całe swoje życie podporządkował służbie na rzecz Polski, płacąc za to najwyższą cenę.
Gośćmi honorowymi była liczna rodzina potomków generała. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa "Kochany Tato... Zbrodnia Katyńska z perspektywy rodzin" przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi.
Czytaj więcej: 26.09.2024 r. - Łódź
26.09.2024 r. - Kosyń, tablica upamiętniająca żołnierzy KOP i WP
Tablica ufundowana przez IPN O/Lublin powstała z inicjatywy Roberta Korpysza (SWPFG), Gminy Wola Uhruska i ks. proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Kosyniu. Tablica upamiętnia żołnierzy KOP i SG zamordowanych we wrześniu 1939 r. podczas odwrotu z Kresów. SWPFG reprezentował podczas uroczystości wiceprezes A. Olichwiruk.
Czytaj więcej: 26.09.2024 r. - Kosyń, tablica upamiętniająca żołnierzy KOP i WP
Miejsca spoczynku zidentyfikowanych obrońców polskich granic poległych w 1939 roku
Miejsca spoczynku zidentyfikowanych
obrońców polskich granic poległych w 1939 roku
Cmentarze, kwatery wojenne, mogiły zbiorowe i indywidualne żołnierzy KOP
.
.
Czytaj więcej: Miejsca spoczynku zidentyfikowanych obrońców polskich granic poległych w 1939 roku
25.09.2024 r. - Lublin, wystawa 100-lecie KOP
W Lublinie na Placu Litewskim otwarto wystawę plenerową poświęconą 100. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Wystawa na 39 planszach prezentuje zdjęcia żołnierzy KOP, dokumenty, plakaty, wydawnictwa, umundurowanie. Przypomina w jakich warunkach i dlaczego 12.09.2024 r. powołano formację, która miała strzec dotąd płonącą granicę ze Związkiem Sowieckim. Pokazuje organizację, sposób działania i życie codzienne żołnierzy KOP, a także szkolenia i spółdzielnie KOP, współpracę z ludnością pogranicza (organizacja domów ludowych i sklepów, elektryfikacja i telefonizacja, dożywianie dzieci, pomoc medyczną na pograniczu, itp.).
Czytaj więcej: 25.09.2024 r. - Lublin, wystawa 100-lecie KOP
20.09.2024 r. - Koszalin, Wyższa Szkoła Straży Granicznej
Z okazji 100. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza na terenie WSSG zostało zrekonstruowane przejście graniczne z okresu międzywojennego, na którym odbył się historyczny apel ku czci żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Głównym elementem uroczystości był wykład poświęcony Korpusowi Ochrony Pogranicza przybliżający społeczną działalność formacji, apel poległych oraz otwarcie repliki przejścia granicznego. Prelekcję wygłosił ppłk SG dr Artur Ochał - znawca polskich formacji granicznych, na co dzień związany z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, a dopełnieniem uroczystości był pokaz przebiegu służby garnizonowej i patrolowej żołnierzy KOP zaprezentowany przez Grupę Rekonstrukcyjną Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu.
Czytaj więcej: 20.09.2024 r. - Koszalin, Wyższa Szkoła Straży Granicznej
18.09.2024 r. – Tereszpol, mogiła zbiorowa żołnierzy KOP i WP
Zakończyły się prace związane z wykonaniem nowego upamiętnienia na mogile zbiorowej żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, poległych w walce z Niemcami 26 września 1939 r., a także żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych przez Niemców 17 września 1939 r. Mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w miejscowości Tereszpol-Zaorenda, pow. biłgorajski, woj. lubelskie. W uroczystym poświęceniu upamiętnienia przez ks. Janusza Dudzicza Proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Tereszpol p. Jackiem Pawlukiem, a także poczty sztandarowe z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie i Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach.
Czytaj więcej: 18.09.2024 r. – Tereszpol, mogiła zbiorowa żołnierzy KOP i WP
17.09.2024 r. - Góra Kalwaria, IV konferencja n/t formacji granicznych
W tym roku odbyła się kolejna konferencja z cyklu przedstawiającego polskie formacje graniczne okresu międzywojennego, tradycyjnie organizowana przez SWPFG i Ośrodek Kultury Góry Kalwarii, w tym roku przy współpracy NBP. Tytuł tegorocznej konferencji "100. lecie powołania KOP - 100 lat złotego polskiego". Referaty przedstawili: mjr SG rez. Andrzej Olichwiruk (wiceprezes SWPFG) "Odznaka pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza", kpt SG Grzegorz Cwyl (KG SG) "gen. bryg. Jan Kazimierz Kruszewski - ostatni dowódca KOP czasu pokoju 1930 - 1939", st.sierż. SG Szymon Kulig (SWPFG) "Zasłużony odpoczynek - zaopatrzenie emerytalne strażników granicznych w II RP", dr Antoni Krzysztof Sobczak (Muzeum Historii Polski) "Oficerowie dwóch formacji: Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej - w służbie Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego (Okręgu) SG - wybrane przykłady", dyr. NBP O/Warszawa Ewa Waszkiewicz "100 lat złotego polskiego", Maria Rubas (SWPFG) "Groby żołnierzy KOP poległych w wojnie obronnej 1939 r.", Sławomir Matusewicz (ZEiRSG) "Budowa Pomnika Żołnierza KOP".
Czytaj więcej: 17.09.2024 r. - Góra Kalwaria, IV konferencja n/t formacji granicznych
17.09.2024 r. - Szczecin, Archiwum Straży Granicznej
Na elewacji budynku Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie odbyło się odsłonięcie ufundowanej przez IPN tablicy pamiątkowej „Pamięci żołnierzy stojących na straży polskich granic. W stulecie utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza”, którego dokonali dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński i Komendant Morskiego Oddziału SG kontradmirał SG Andrzej Prokopski odsłonili tablicę „Pamięci żołnierzy stojących na straży polskich granic. W stulecie utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza”. W uroczystości uczestniczyli m.in. dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski i biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman.
Czytaj więcej: 17.09.2024 r. - Szczecin, Archiwum Straży Granicznej
16.09.2024 r. - Warszawa, Wydawnictwo Bellona TYNNE 1939
Prawie w przeddzień sowieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r., w bellonowskiej serii "Historyczne bitwy" ukazała się książka kpt. SG dr. Grzegorza Cwyla "Tynne 1939". Jakkolwiek wiemy już wiele o 17 września 1939 r., to ciągle niewiele wiemy co stało się z kilkuset zaginionymi żołnierzami IV Kompanii Fortecznej Baonu KOP "Sarny" broniącymi linii rzeki Słucz. Wprawdzie w 2015 r. w wytypowanych wcześniej miejscach natrafiono na szczątki NN żołnierza KOP, odnaleziono orzełki, guziki, nieśmiertelniki, odznakę, resztki umundurowania, to jednak wskutek wypowiedzenia umowy przez stronę ukraińską poszukiwania stanęły. Autor po przeanalizowaniu wielu dokumentów i publikacji starał się przybliżyć czytelnikowi fakty związane z walkami. Dotąd jednak las koło Tynnego skrywa tajemnicę sprzed 85 lat. Czy kiedyś ją rozwikłamy?
Czytaj więcej: 16.09.2024 r. - Warszawa, Wydawnictwo Bellona TYNNE 1939
16.09.2024 r. - Góra Kalwaria, Walne Zebranie
W Hotelu "Podzamcze" w Górze Kalwarii, w setną rocznicę powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków SWPFG o charakterze sprawozdawczo-wyborczym, kończące czteroletnią kadencję zarządu. W zebraniu uczestniczyło 25 członków Stowarzyszenia, w tym dziesięciu osobiście i piętnastu przez pełnomocników. Notatkę o zebraniu uzupełniają: Sprawozdanie Zarządu SWPFG, Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej SWPFG, Protokół z Walnego Zebrania i Uchwały Walnego Zebrania.
Czytaj więcej: 16.09.2024 r. - Góra Kalwaria, Walne Zebranie
14-15.09.2024 r. - Sejny, 100. lecie powołania KOP
W Sejnach odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powołania KOP. Pierwszego dnia w dniu w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów odbyła się sesja historyczna pt. „Formacje Graniczne na Sejneńszczyźnie”. Referaty wygłosili: przedstawiciel Placówki SG w Sejnach, ppłk rez. SG Jan Nikołajuk, reprezentujący SWPFG i kolejna nasz członek, por. rez. SG Jarosław Wojciechowicz, przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Baonu Korpusu Ochrony Pogranicza „Sejny”.
Następnego dnia odsłonięto obelisk i posadzono „Dąb Pamięci” upamiętniający sierż. Jana Żywka, żołnierza Baonu KOP „Sejny”. Sierżant Jan Żywek był dowódcą Strażnicy Hołny Wolmera.
Czytaj więcej: 14-15.09.2024 r. - Sejny, 100. lecie powołania KOP
13.09.2024 r. - Niedzbórz, ostatni dzień zdjęciowy do filmu "Powrót Generała"
Nasz zespół realizacyjny udał się do miejsca urodzin i młodości gen. bryg. Jana Kruszewskiego, gdzie w plenerach Aleksandrowa (miejsce po dworku, w którym przyszedł na świat), Niedzborza (neogotycki kościół św. Mikołaja, w którym był ochrzczony, cmentarz z grobami rodziny) i odwiedzanego przez rodzinę Kruszewskich sanktuarium Św. Krzyża z XVII w. w Drogiszce, spotkaliśmy się z członkami rodzin Kruszewskich i Jagodzińskich, wnukami brata generała, i ks. kan. Zbigniewem Olszewskim, proboszczem miejscowej parafii. W wybranych plenerach nagraliśmy wspomnienia rodziny o generale, które podczas spotkania na plebanii uzupełniliśmy o fotografie z rodzinnego archiwum.
Czytaj więcej: 13.09.2024 r. - Niedzbórz, ostatni dzień zdjęciowy do filmu "Powrót Generała"
12.09.2024 r. - Warszawa
W Warszawie odbyła się uroczystość powtórnego pochówku w ceremoniale Straży Granicznej doczesnych szczątków gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego, ekshumowanych 31.08.2024 r. na cmentarzu w Lailly-en-Val i sprowadzonych do Polski dzięki inicjatywie p. Marka Szypulskiego, prezesa Fonds Humanitaire Polonais (Polskiego Funduszu Humanitarnego) w Lailly, i realizacji przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych przy współpracy ze Strażą Graniczną i Instytutem Pamięci Narodowej.
Czytaj więcej: 12.09.2024 r. - Warszawa
11.09.2024 r. - Warszawa, Katedra Polowa WP
W godz. 10.00-15.00 trumna z doczesnymi szczątkami ś.p. gen. bryg. Jana Kruszewskiego była wystawiona w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP. Wartę honorową pełnili harcerze z 19 Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej "Zlotki" im. Bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza" ze Świnoujścia. W sali konferencyjnej odbyły się prelekcje dla młodzieży szkół ponadpodstawowych poświęcone gen. Kruszewskiemu i Korpusowi Ochrony Pogranicza. Referaty przedstawili kpt. SG Grzegorz Cwyl i por. SG Piotr Waseńczuk. Prezes SWPFG W. Bocheński w zwięzły sposób przedstawił procedurę, ekshumację i sprowadzenia generała do kraju, po czym zaprosił na projekcję filmu "Tynne - Termopile Kresów". Po filmie kustosz opowiedział o historii i zbiorach Muzeum Ordynariatu Polowego, a następnie zaprosił do zwiedzenia.
Czytaj więcej: 11.09.2024 r. - Warszawa, Katedra Polowa WP
10.09.2024 r. - Warszawa, Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski wyemitował monetę kolekcjonerską "100-lecie utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza". Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 32 mm i masę 14,14 g oraz nakład do 10.000 sztuk.
Słup graniczny naniesiono drukiem UV. Monetę wyemitowano na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Pana Waldemara Bocheńskiego, złożony wraz z uzasadnieniem w NBP w 2022 r.
Czytaj więcej: 10.09.2024 r. - Warszawa, Narodowy Bank Polski
08-09.09.2024 r. - Barak, Szydłowiec
Przy pomniku "Żołnierzom Września 1939" w Baraku rozpoczęto uroczystości z okazji 85. rocznicy stoczonej tu jednej z zaciętych bitew wojny obronnej 1939 roku. Żołnierze 36.DP rez. zmobilizowanej przez Brygadę KOP "Podole" starli się z 2. Dywizją Wehrmachtu. Bój trwał kilka godzin lecz straty po obu stronach były wysokie.
W listopadzie i grudniu tegoż roku z terenu walk ekshumowano 129 żołnierzy KOP, straty niemieckie wg. różnych danych wyniosły od 80 do 150 poległych. Uroczystość była wyrazem hołdu i pamięci o obrońcach ojczyzny, którzy poświęcili życie w zaszczytnej służbie w imię suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej.
Czytaj więcej: 08-09.09.2024 r. - Barak, Szydłowiec
07-08. 09. 2024 r. - Biskupice Radłowskie i Radłów.
7 września w Biskupicach Radłowskich miała miejsce rekonstrukcja boju nad Dunajcem stoczonego 7/8.09.1939 r. przez oddziały GO "Bielsko" gen. bryg. M. Boruty-Spiechowicza z oddziałami Wehrmachtu, w wykonaniu rekonstruktorów, w tym GRH "Wrzesień 1939". Widowisko zgromadziło miejscową społeczność, młodzież szkolną, przedstawicieli samorzadów i parlamentarzystów. 8 września po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Września 1939 r. na rynku w Radłowie, na miejscowym cmentarzu, gdzie spoczywa większość poległych żołnierzy polskich, odbyła się oficjalna część uroczystości. Mszę św. w intencji poległych i zaginionych żołnierzy WP i KOP celebrowali miejscowi duchowni.
Czytaj więcej: 07-08. 09. 2024 r. - Biskupice Radłowskie i Radłów.
02.09.2024 r. - Warszawa - Powrót Generała
W dniu 2 września 2024 r., po 32. latach pobytu na emigracji i 47. latach, jakie upłynęły od śmierci na wygnaniu, do Polski powróciły doczesne szczątki gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego (ur. 18.06.1888 r. w Aleksandrowie k/Niedzborza, zm. 28.03.1977 r. w Lailly-en-Val), żołnierza trzech wojen, Kawalera Virtuti Militari, przez blisko 9. lat dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, odpowiedzialnego za modernizację formacji. Generał, dowódca Grupy Operacyjnej, znalazł się pod Zamościem w kotle sowiecko-niemieckim i 26.09.1939r. dostał się do niewoli niemieckiej. Uwolniony z oflagu przez wojska alianckie zdecydował się pozostać na emigracji, gdyż po powrocie do kraju oczekiwał go wyrok śmierci lub co najmniej długoletnie więzienie. Zmarł w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego.
Czytaj więcej: 02.09.2024 r. - Warszawa - Powrót Generała
28.08.-2.09.2024 r. - Lailly-en-Val (Francja) - Zgorzelec "Powrót Generała"
Gen. bryg. Jan Kazimierz Kruszewski (*18.06.1888 r. Aleksandrowo k/Niedzborza, +28.03.1977 r. Lailly-en-Val) Kawaler Virtuti Militari, żołnierz trzech wojen, dowodził Korpusem Ochrony Pogranicza 14.10.1930 r. - 25.08.1939 r., w wojnie obronnej dowodził Grupą Operacyjną. 26.09. znalazł się wraz z Grupą pod Zamościem w okrążeniu niemieckim domykanym od wschodu przez wojska sowieckie i dostał się do niewoli niemieckiej. Uwolniony z oflagu przez wojska alianckie zdecydował się pozostać na emigracji, gdyż po powrocie do kraju oczekiwały go represji, a nawet wyrok śmierci. Zmarł w Domu Spokojnej Starości prowadzonym przez Fonds Humanitaire Polonais (Polski Fundusz Humanitarny).
Czytaj więcej: 28.08.-2.09.2024 r. - Lailly-en-Val (Francja) - Zgorzelec "Powrót Generała"
01.09.2024 r. - Węgierska Górka
Pod schronem bojowym "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce odbyły się uroczystości rocznicowe objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po mszy św. koncelebrowanej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki Następnie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, a po nim reprezentujący SWPFG Józef Pluta, syn obrońcy Węgierskiej Górki, Jana Pluty, który odniósł się do obchodów 100. lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji strzegącej wschodniej granicy II Rzeczpospolitej. Wspomniał o przygotowaniach do pogrzebu ekshumowanego przez SWPFG we Francji, ostatniego d-cy KOP-u czasu pokoju, gen.bryg. Jana Kruszewskiego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
Czytaj więcej: 01.09.2024 r. - Węgierska Górka
30.08.2024 r. - Przemyśl, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG
Na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego z okazji 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Gwiazdą wieczoru była Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Patronem honorowym wydarzenia był prezydent Polski Andrzej Duda. Wśród gości honorowych byli m.in.: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski, przedstawiciele „Złotej Drużyny” Huberta Wagnera oraz służb mundurowych.
Czytaj więcej: 30.08.2024 r. - Przemyśl, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG
15.08.2024 r. - Grunwald, Święto Wojska Polskiego
Z okazji Święta Wojska Polskiego w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otwarto wystawę plenerową "Konie w formacjach granicznych 1918 - 1939" przygotowaną przez nasze Stowarzyszenie we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili: dr Antoni Krzysztof Sobczak, wicedyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie, autor zawartości merytorycznej wystawy, i Waldemar Bocheński, prezes SWPFG, którzy przypomnieli historię formacji i rolę koni w ochronie granic. Kolejnym punktem programu zatytułowanego "Od rycerza do żołnierza" były pokazy musztry, jazdy i woltyżerki kozackiej w wykonaniu jeźdźców ze stajni "Tarpan", którzy wystąpili w mundurach i z wyposażeniem kawalerii Wojska Polskiego z 1939 r. Oprawę medialną zapewniły: Ośrodek Terenowy TVP w Olsztynie i Polskie Radio Olsztyn.
Czytaj więcej: 15.08.2024 r. - Grunwald, Święto Wojska Polskiego
22.07.2024 r. - Łomża i Grunwald
Uczestnicząc w wernisażu wystawy nie zdajemy sobie sprawy jak przygotowanie wystawy wygląda od "kuchni". Trzeba odbyć kwerendy, zebrać materiały, przygotować scenariusz, opracować graficznie, opisowo i wydrukować plansze, a później zamontować w miejscu ekspozycji w terenie. O ile pewien zakres może być wykonany przez wolontariuszy, o tyle opracowanie i skład graficzny oraz druk wymagają zabezpieczenia funduszy. 25 plansz o wymiarach 1,20 m x 172 m, wydrukowanych na podkładzie z PCW grub. 5 mm, to prawie 300 kg. A to wymaga środka transportu większego od osobówki.
Czytaj więcej: 22.07.2024 r. - Łomża i Grunwald
29.05.2024 r. – Warszawa, Instytut Pamięci Narodowej
Prezes W. Bocheński i Wiceprezes A. Olichwiruk, reprezentujący SWPFG, podpisali z Instytutem Pamięci narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, reprezentowanym przez Magdalenę Głowę – Dyrektora Generalnego IPN, umowę o sfinansowanie projektu polegającego na przeprowadzeniu na cmentarzu w Lailly-en-Val prac ekshumacyjnych szczątków gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego, dowódcy KOP w latach 1930-1939, wraz z transportem do Polski.
.
.
26.05.2024 r. Stanowisko, Berżniki
W roku obchodów 100. lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, uroczystość upamiętniająca zamordowanie na strażnicy 24.09.1939 roku przez Sowietów, ośmiu żołnierzy KOP. Pod pamiątkowym obeliskiem odprawiono Mszę polową, odczytano Apel Poległych i po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze.
Zadaniem 24. Batalionu KOP "Sejny" było stabilizowanie regionu wschodniego pogranicza. Był on szczególnie narażony na działania sowieckich grup dywersyjnych, które dokonywały licznych wypadów rabunkowych. O szczególnym znaczeniu ich służby mówił Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa.
Czytaj więcej: 26.05.2024 r. Stanowisko, Berżniki
25.05.2024 r. - Łomża
W drodze na uroczystości w Stanowisku odwiedziliśmy Łomżę, gdzie na ogrodzeniu 18 pułku Logistycznego jest prezentowana nasza wystawa "Konie w formacjach granicznych 1918 - 1939". Korzystając z okazji nasza delegacja, w składzie: M. Rubas, W. Bocheński i A. Olichwiruk, odświeżyła plansze metodą znaną w latach młodości delegatów pod nazwą "wsw".
Czytaj więcej: 25.05.2024 r. - Łomża
25.05.2024 r. - Przecław, 14.06.2024 r. - Szczecin, 20 lat Polski w UE
W Gminnym Ośrodku Kultury , Sportu i rekreacji w Przecławiu k/Szczecina w ramach projektu "Pogranicze Muzyki i Integracji", a następnie na terenie przy ASG w Szczecinie odbyły się pikniki plenerowe upamiętniające 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podczas pierwszego pikniku z paradną i koncertowa muzyką wystąpiły orkiestry: Policji Republiki Federalnej Niemiec z Berlina pod batutą Gerda Herldotz'a i Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, którą dyrygował kmdr SG Karol Hinc. Koncertowi towarzyszyły wystawa przygotowana przez ASG i pokazy sprzętu polskich i niemieckich formacji granicznych.
Czytaj więcej: 25.05.2024 r. - Przecław, 14.06.2024 r. - Szczecin, 20 lat Polski w UE
17.05.2024 r. – Barciany
Funkcjonariusze i pracownicy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej po raz 33. uczcili rocznicę powołania Straży Granicznej. Placówce Straży Granicznej w Barcianach nadano imię Pułku Korpusu Ochrony Pogranicza „Sarny”. Uroczysty apel poprzedziła Msza Święta w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barcianach, której przewodniczył ksiądz prałat kanonik płk SG Zbigniew Kępa w asyście księży. W asyście pocztów sztandarowych odśpiewano hymn i podniesiono flagę państwową. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. W wydarzeniu wzięła udział również kompania reprezentacyjna Straży Granicznej.
Czytaj więcej: 17.05.2024 r. – Barciany
16.05.2024 r. – Gdańsk
Centralne obchody Święta Straży Granicznej odbyły się w tym roku na Wyspie Ołowianka w Gdańsku. Były awanse generalskie, odznaczenia państwowe funkcjonariuszy Straży Granicznej, ślubowanie nowych strażników granicznych i promocja na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Komendant Główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan, Komendanci Oddziałów, licznie zaproszeni goście, w tym Prezes SWPFG W. Bocheński.
Czytaj więcej: 16.05.2024 r. – Gdańsk
08.05.2024 r. – Częstochowa, Placówka Straży Granicznej
W Częstochowie odbyło się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego pomnika nagrobnego insp. SG Józefa Wiśniewskiego, jednego z ostatnich kierowników Inspektoratu Granicznego w Częstochowie. Gospodarzem uroczystości, która odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowa, był Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowa, Ryszard Stefaniak, Zastępca Komendanta Śl. OSG, płk SG Adam Kurek, Komendant Placówki SG w Częstochowie, ppłk SG Przemysław Starczewski, młodzież klas mundurowych. SWPFG reprezentowali Prezes W. Bocheński i Wiceprezes A. Olichwiruk.
Czytaj więcej: 08.05.2024 r. – Częstochowa, Placówka Straży Granicznej
04.05.2024 r. – Janówka, gmina Byczyna
Piknik historyczny, który miał na celu przybliżenie obecnym historię SG na terenie tej miejscowości. Na przystanku autobusowym w pobliżu budynku dawnej strażnicy, otwarto mural autorstwa Iwony Kubackiej i Adriana Lipowskiego. Malowidło nawiązuje do historii miejsca, w którym przed II wojną światową przebiegała granica polsko - niemiecka. Inspiracją do projektu były kartki z pamiętnika kobiety, która w tym czasie mieszkała w Janówce. Prezes Stowarzyszenia Historycznego "Gloria Victis" z Wieruszowa Ireneusz Karbowski przedstawił genezę oraz działania Straży Granicznej, jej znaczenie i wpływ dla dawnej przygranicznej społeczności Janówki. Prezes SWPFG Waldemar Bocheński uzupełniając wystąpienie poprzednika poinformował, że Straż Graniczna pomimo, że miała charakter policyjno - wojskowy została umocowana w strukturze Ministerstwa Skarbu co dało pozory cywilnego charakteru tej formacji. Przedstawił jakie ponadto formacje w różnych okresach dwudziestolecia międzywojennego odpowiadały za ochronę granic RP: Wojskowa Straż Graniczna, Strzelcy Graniczni, Bataliony Wartownicze i Celne, Policja Państwowa, Straż Celna, Korpus Ochrony Pogranicza.
Czytaj więcej: 04.05.2024 r. – Janówka, gmina Byczyna
30.04.2024 r. – Strachosław, Szkoła Podstawowa im. Konstytucji Trzeciego Maja
W Szkole Podstawowej w Strachosławiu odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 35. rocznicy nadania szkole imienia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, uczniowie szkoły i ich rodzice. W uroczystości uczestniczył Prezes W. Bocheński z małżonką. Uczniowie przedstawili interesującą inscenizację nawiązującą do Konstytucji. Po krótkich przemówieniach, m.in. Prezesa SWPFG, złożono kwiaty przy tablicy poświęconej wieloletniemu dyrektorowi szkoły Edwardowi Flisowi i przy obelisku upamiętniającym wydarzenie nadanie szkole imienia. Delegacje gości i harcerze zapalili znicze przy Dębie Pamięci upamiętniającym zamordowanego w Katyniu majora Józefa Bocheńskiego i Dębie posadzonym w rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Prezes SWPFG odznaczył sztandar Szkoły Medalem „Za zasługi w popularyzowaniu tradycji ochrony polskich granic”. Po części oficjalnej odbyła się projekcja filmu upamiętniającego nadanie szkole imienia.
Czytaj więcej: 30.04.2024 r. – Strachosław, Szkoła Podstawowa im. Konstytucji Trzeciego Maja
24.04.2024 r. - Kętrzyn, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w CSSG
Z okazji stulecia powołania KOP, Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie wyszło z ciekawą propozycją do uczniów szkół podstawowych organizując konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było przedstawienie w dowolnej technice żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Na konkurs wpłynęło siedemdziesiąt prac od uczniów z okolicznych szkół. Były rysunki, obrazy malowane, wyklejanki, przedstawiające żołnierzy KOP i funkcjonariuszy dzisiejszej SG, spadkobierców tradycji, w służbie ochrony granic. Prace były bardzo interesujące, a przede wszystkim charakteryzujące się wkładem pracy i inwencją młodych plastyków. Jury konkursowe miało trudne zadanie przy wyborze laureatów, postanowiło przyznać szereg wyróżnień.
Prezentowany wybór fotografii pochodzi ze strony internetowej CSSG im. Żołnierzy KOP.
Czytaj więcej: 24.04.2024 r. - Kętrzyn, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w CSSG
17.04.2024 r. – Pruszków, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych
Dla uczczenia 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej przy Dębach Pamięci, rosnących na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, odbyła się coroczna uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni. Pruszkowskie Dęby Pamięci są poświęcone: nadkom. PP Antoniemu Bąkowi z Pruszkowa, asp. PP Stefanowi Kaliskiemu, Komendantowi Posterunku Policji w Brwinowie, mjr. WP Władysławowi Gomulińskiemu, zamordowanym przez NKWD w 1940 roku oraz Polakom zesłanych na Sybir i do Kazachstanu. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Pan Władysław Kosiniarz- Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej oraz Komendant Stołeczny Policji.
Czytaj więcej: 17.04.2024 r. – Pruszków, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych
04.04.2024 r. - Częstochowa, Placówka SG
Komendant Placówki SG w Częstochowie z okazji 100. lecia powołania KOP zorganizował konkurs dla młodzieży ostatnich klas szkół ponadpodstawowych z terenu działania Placówki, którego mottem jest „Ludzie zapamiętują to, co chcą zapamiętać, a nie to , co działo się w rzeczywistości. Każdy bowiem barwi ją po swojemu , każdy w swoim tyglu czyni z niej własną miksturę” [ "Podróże z Herodotem" - R. Kapuściński]. Celem konkursu, zatytułowanego „Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza”, jest: upowszechnianie wiedzy o KOP, kształtowanie świadomości narodowej i lokalnej młodzieży, pielęgnowanie tradycji patriotycznych, odkrywanie prawdy historycznej, kultywowanie pamięci o żołnierzach KOP, upamiętnienie rocznicy powołania KOP, budowanie poczucia dumy narodowej z bycia Polakiem, zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych poszukiwań badawczych.
Czytaj więcej: 04.04.2024 r. - Częstochowa, Placówka SG
20.03.2024 r. – Nowy Sącz, Karpacki Oddział Straży Granicznej
W drodze powrotnej z Raciborza Prezes SWPFG W. Bocheński i Wiceprezes A. Olichwiruk złożyli wizytę w Karpackim Oddziale SG, gdzie zwiedzili Izbę Pamięci i spotkali się z Kierownictwem Oddziału. Podczas spotkania omówiono przygotowania do obchodów 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza.
.
.
.
.
19.03.2024 r. - Racibórz, Śląski Oddział SG
Z okazji 125. rocznicy urodzin Patrona, nadkom. Józefa Bocheńskiego, w Śląskim Oddziale SG odbyła się uroczysta zbiórka na placu apelowym, która rozpoczęła się od złożenia meldunku gen. bryg. SG Andrzejowi Jakubaszkowi, Komendantowi Śl.OSG, przez dowódcę uroczystości mjr. SG Sławomira Raska. Następnie odegrano i odśpiewano hymn państwowy oraz podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. W ceremonii uczestniczyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, którzy odtworzyli hymn w języku migowym.
Czytaj więcej: 19.03.2024 r. - Racibórz, Śląski Oddział SG
09.03.2024 r. – Warszawa, Muzeum Historii Polski
Wieczorem w Audytorium Muzeum Historii Polski odbył się koncert muzyki symfonicznej, w którym na zaproszenie Dyrekcji Muzeum uczestniczył m.in. Prezes W. Bocheński z małżonką. Licznie zgromadzeni goście wysłuchali niezwykłego koncertu „Medelssohn, Szymanowski, Brahms” w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Wydarzenie było okazją do spotkania z wybitnym polskim skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem oraz z Georgem Tchitchinadze, jednym z ulubionych muzyków Gruzji. Przed koncertem gości oprowadzono po wystawie „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”, nad którą Patronat Honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Czytaj więcej: 09.03.2024 r. – Warszawa, Muzeum Historii Polski
07.03.2024 r. – Warszawa, Oddział Narodowego Banku Polskiego
Prezes W. Bocheński i Wiceprezes A. Olichwiruk spotkali się z Kierownictwem Oddziału NBP w sprawie przygotowań do współorganizacji wrześniowej konferencji w Górze Kalwarii poświęconej połączonym rocznicom 100-lecia powołania KOP i 100-lecia złotego polskiego.
..
.
.
.
13.02.2024 r. – Warszawa
Prezes W. Bocheński, działając w imieniu Zarządu SWPFG, podpisał „Porozumienie o partnerskiej współpracy i współdziałaniu stowarzyszeń – sygnatariuszy porozumienia” w sprawie:
- ustanowienia Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego historycznym patronem obrońców polskich granic,
- uczczenia pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych, którzy ponieśli śmierć w obronie i ochronie granic Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie i rzetelnie pełnili obowiązki w kontroli ruchu granicznego i ochronie przed nielegalnym przekraczaniem granic w latach 1918 – 2023,
- budowy pomnika szeregowego Żołnierza KOP, który będzie jednocześnie symbolizował wszystkich obrońców polskich granic.
04-08.02.2024 r. – Szczecin, Archiwum Straży Granicznej
W trakcie pobytu w ASG w Szczecinie Prezesa W. Bocheńskiego i Wiceprezesa A. Olichwiruka, którzy prowadzili prace badawcze w archiwum, odbyło się spotkanie z Kierownictwem ASG. W trakcie spotkania Kierownik Archiwum płk. Andrzej Klebeko i były Kierownik płk. Ryszard Techman zostali wyróżnieni Medalami „Za zasługi w popularyzowaniu tradycji ochrony polskich granic”. Odbyło się także spotkanie z hm. Markiem Niewiarowskim, drużynowym 19 Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej "Zlotki" im. Bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza" ze Świnoujścia, która jesienią ubiegłego roku obchodziła jubileusz 50. lecia powstania i działalności drużyny.
Czytaj więcej: 04-08.02.2024 r. – Szczecin, Archiwum Straży Granicznej