• naglowek waski

04.05.2024 r. – Janówka, gmina Byczyna

Piknik historyczny, który miał na celu przybliżenie obecnym historię SG na terenie tej miejscowości. Na przystanku autobusowym w pobliżu budynku dawnej strażnicy, otwarto mural autorstwa Iwony Kubackiej i Adriana Lipowskiego. Malowidło nawiązuje do historii miejsca, w którym przed II wojną światową przebiegała granica polsko - niemiecka. Inspiracją do projektu były kartki z pamiętnika kobiety, która w tym czasie mieszkała w Janówce. Prezes Stowarzyszenia Historycznego "Gloria Victis" z Wieruszowa Ireneusz Karbowski przedstawił genezę oraz działania Straży Granicznej, jej znaczenie i wpływ dla dawnej przygranicznej społeczności Janówki. Prezes SWPFG Waldemar Bocheński  uzupełniając wystąpienie poprzednika poinformował, że Straż Graniczna pomimo, że miała charakter policyjno - wojskowy została umocowana w strukturze Ministerstwa Skarbu co dało pozory cywilnego charakteru tej formacji. Przedstawił jakie ponadto formacje w różnych okresach dwudziestolecia międzywojennego odpowiadały za ochronę granic RP: Wojskowa Straż Graniczna, Strzelcy Graniczni, Bataliony Wartownicze i Celne, Policja Państwowa, Straż Celna, Korpus Ochrony Pogranicza.

W trakcie pikniku można było zobaczyć sprzęt i umundurowanie strażników, a także zaznajomić się z modą z lat 20. i 30. XX wieku, dzięki grupie rekonstrukcyjnej działającej w ramach Stowarzyszenia "Gloria Victis". Wydawano paszporty stanowiące symboliczną przepustkę, umożliwiającą przejście przez odtworzone przejście graniczne.

Zaproszeni przez władze gminy W.Bocheński i M.Rubas zwiedzili  w obecności przewodników pobliskie zabytkowe miasteczko Byczyna gdzie 24 stycznia 1588 roku wojska hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego, stronnika Zygmunta III Wazy, zwyciężyły armię arcyksięcia austriackiego Maksymiliana pretendenta do tronu polskiego po śmierci Stefana Batorego.

01

02 tablice na przstanku

03

05

06

07 grupa rekonstrukcyjna

08

09

10

11

12

13

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +