• naglowek waski

29.10.2024 r. - Sosnowiec, nadanie imienia Placówce SG

29 października w Sosnowcu odbyła się uroczystość z okazji nadania imienia inspektora Mariana Skibińskiego Placówce Straży Granicznej w Sosnowcu. Uroczystość rozpoczęła msza św. w  kościele pw. Św. Barbary w Sosnowcu, celebrowana przez kapelana Śląskiego Oddziału SG, ks. por. SG Artura Suska. Następnie funkcjonariusze i zaproszeni goście spotkali się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, gdzie odbyła się zasadnicza część uroczystości.

Gospodarzem uroczystości był Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. Śląski Oddział SG wystawił poczet sztandarowy. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: gen. bryg. SG Adam Jopek, Komendant Karpackiego Oddziału SG, poseł Mateusz Bochenek, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przedstawiciele Policji z Komendantem Wojewódzkim w Katowicach nadinsp. Mariuszem Krzystyniakiem i Komendantem Miejskim Policji w Sosnowcu mł. insp. Sławomirem Zagrobelnym, Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Wojciech Kruczek i Komendant Miejski PSP w Sosnowcu st. bryg. Marcin Pilarski, przedstawiciele Służby Więziennej z Dyrektorem Okręgowym SW w Katowicach ppłk. Michałem Mudym i Dyrektorem Aresztu Śledczego w Sosnowcu kpt. Marcinem Żakiem, żołnierze Wojska Polskiego z Dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Pawłem Piątkowskim, przedstawiciele innych służb mundurowych i samorządów, Konsul Honorowa Francji w Katowicach, przedstawiciele Straży Ochrony Kolei, administracji rządowej, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przedstawiciele samorządu, Prezes SWPFG Waldemar Bocheński, i rodzina patrona Placówki, inspektora Mariana Skibińskiego – jego wnuki Pan Krzysztof Skibiński, Pan Przemysław Ciszewski i Pani Magdalena Synowiec. Sylwetkę inspektora Skibińskiego przedstawił W. Bocheński, następnie Komendant Oddziału przekazał akt nadania imienia Komendant Placówki - ppłk. SG Ewie Szlendak-Kelczuskas, po czym oboje odsłonili tablicę z imieniem nowego Patrona. Uroczystość była także okazją do wręczenia awansów na pierwszy stopień w korpusach podoficerskim i chorążych funkcjonariuszom Śląskiego Oddziału SG. Zaproszeni goście obejrzeli wystawę „Na straży granic”, której autorem jest dr Ksawery Jasiak z IPN we Wrocławiu, Delegatury w Opolu. Wystawa przedstawia historię Straży Granicznej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym XX wieku i poświęcona była tym, którzy wiernie służyli i przelewali krew za ochronę i utrzymanie granic niepodległej Polski. Interesujące zbiory pamiątek związanych ze Strażą Graniczną 1928-1939 zaprezentował nasz członek Tadeusz Pruchniewski. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą ppor. SG Wacława Wacławiaka. Na zakończenie uroczystości została odegrana Pieśń Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Skrócony życiorys Patrona: Insp. Marian Skibinski urodził się 15 sierpnia 1893 r. w Pogoni – obecnej dzielnicy Sosnowca. Tam także ukończył siedmioklasową Szkołę Handlową, obecnie jest to IV Liceum im. Stanisława Staszica. Po wybuchu I Wojny Światowej Marian Skibiński wstąpił do Straży Obywatelskiej organizującej się w Sosnowcu. W latach 1916-1918 był aktywnym członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego. Brał czynny udział we wszystkich Powstaniach Śląskich oraz w pracy plebiscytowej na terenie Górnego Śląska. W lipcu 1919 r. wykonał rozkaz wysadzenia mostu kolejowego pod Raciborzem, przyczynił się również do dekonspiracji niemieckiej organizacji bojowej w Gliwicach. Za swoje czyny w okresie walk powstańczych otrzymał Order Virtuti Militari 5 Klasy. Trzykrotnie był odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I Klasy, który nadawany był za bezpośredni udział w walkach III Powstania Śląskiego i oswobodzenie Górnego Śląska. W 1929 r. rozpoczął służbę wywiadowczą w Straży Granicznej, do której został przyjęty w stopniu komisarza. Aż do wybuchu II Wojny Światowej pozostawał na stanowisku oficera informacyjnego Śląskiego i Zachodnio-Małopolskiego IOSG. W wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. nadkom. Skibiński w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli i został osadzony w obozie NKWD w Ostaszkowie. Zginął zamordowany strzałem w tył głowy w Kalininie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. 26 października 2007 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pośmiertnie mianował go na stopień inspektora Straży Granicznej.

6-299271 g

6-299254 g

6-299256 g

6-299258 g

6-299260 g

6-299261 g

6-299266 g

6-299267 g

6-299268 g

6-299270 g

IMG20241029145551

IMG20241029145523

IMG20241029145509

IMG20241029142522

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +