25.09.2024 r. - Lublin, wystawa 100-lecie KOP
W Lublinie na Placu Litewskim otwarto wystawę plenerową poświęconą 100. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Wystawa na 39 planszach prezentuje zdjęcia żołnierzy KOP, dokumenty, plakaty, wydawnictwa, umundurowanie. Przypomina w jakich warunkach i dlaczego 12.09.2024 r. powołano formację, która miała strzec dotąd płonącą granicę ze Związkiem Sowieckim. Pokazuje organizację, sposób działania i życie codzienne żołnierzy KOP, a także szkolenia i spółdzielnie KOP, współpracę z ludnością pogranicza (organizacja domów ludowych i sklepów, elektryfikacja i telefonizacja, dożywianie dzieci, pomoc medyczną na pograniczu, itp.).
Wystawę zorganizował IPN Oddział w Lublinie we współpracy z SWPFG (część publikowanych materiałów ze zbiorów członków SWPFG). Wystawę otworzył dyrektor lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda. W otwarciu wystawy uczestniczył wiceprezes SWPFG Andrzej Olichwiruk.
W sali konferencyjnej Oddziału IPN w Lublinie odbyła się towarzysząca wystawie impreza edukacyjna dla młodzieży, składająca się z:
– inscenizacji słowno-muzycznej Strażnica (przygotowanej przez 27. LO im. Zesłańców Sybiru) w oparciu o „Inscenizacje i obrazki sceniczne” z Biblioteczki Żołnierza KOP;
– prezentacji powieści graficznej "Lejba – historia psa meldunkowego KOP";
– premiery filmu animowanego Reduta Tynne;
– prezentacji komiksu „Antoni Sikorski. Na straży polskiej granicy”, autorstwa Weroniki Franiewskiej, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie;
– prezentacji aplikacji mobilnej „Śladami ppor. Jana Bołbotta”;
– prezentacji mundurów oraz artefaktów związanych z WP i KOP.
Zdjęcia: A. Olichwiruk i https://dzieje.pl/wiadomosci/wystawa