• naglowek waski

08.09.2012 r. - Góra Strękowa, 73. rocznica bitwy pod Wizną

W dniu 8 września 2012 roku na Górze Strękowej k. Wizny odbyła się uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę bitwy pod Wizną, pod Patronatem Honorowym Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego. W trakcie uroczystości zostały ogłoszone pośmiertne nominacje na wyższe stopnie oficerskie dla dowódców obrony odcinka „Wizna", którzy we wrześniu 1939r. polegli w schronie na Górze Strękowej. Władysław Raginis został mianowany na stopień majora, zaś Stanisław Brykalski na stopień kapitana.


Uroczystość rozpoczęła msza św. polowa w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy, której przewodniczył J.E. ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Bezpośrednio po mszy św. mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów, Lidii Kitlińskiej (sopran) i Wiesława Bednarka (bas); koncert i oprawę muzyczną do mszy przygotowała fundacja „Ave Patria".
Dalsza część uroczystości odbyła się przy mogile wojennej, w ruinach schronu dowodzenia, gdzie została odczytana decyzja Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka o pośmiertnym mianowaniu Władysława Raginisa i Stanisława Brykalskiego na wyższe stopnie wojskowe. Akty mianowania wręczył rodzinom oficerów reprezentujący Ministra Obrony Narodowej podczas uroczystości Wiceminister, gen. Waldemar Skrzypczak. Awans po 73 latach od bohaterskiej śmierci, to wydarzenie bez precedensu w historii Polski. Cieszymy się bardzo, że udało się przywrócić naszym bohaterom należne miejsce w historii i właściwie docenić ich poświęcenie w walce o niepodległość Polski.
Część oficjalną zakończyło odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wieńców na mogile mjr. Raginisa i kpt. Brykalskiego.

W trakcie uroczystości Pan Waldemar Bocheński Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych za wybitne zasługi popularyzowania wiedzy historycznej uhonorował pięciu członków Grupy Rekonstrukcyjnej CSP KOP Srebrnymi Jubileuszowymi Znakami XX-lecia SWPFG, natomiast st. sierż. KOP Krzysztofa Szepiela – dowódcę Grupy, Honorowym Jubileuszowym Znakiem KOP 1924 - 2004. Złotym Jubileuszowym Znakiem XX-lecia SWPFG uhonorowano płk. SG Krzysztofa Gawędę z KG SG i Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

W części historyczno-rozrywkowej zaprezentowali się funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Białegostoku i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas prezentacji można było zobaczyć widowiskową tresurę psów, jak również pokaz działania w akcji plutonu specjalnego straży granicznej.
Na koniec, długo oczekiwana rekonstrukcja walk pod Wizną (zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej). Publiczność miała okazję zobaczyć uzbrojenie, jakim dysponowały w 1939r. obie strony walk, w tym czołg, transporter, motocykle (po stronie niemieckiej) czy armata (po stronie polskiej). Specjalnie na tę inscenizację przybył pod Wiznę gen. Heinz Guderian, który jednak w tym dniu nie miał szans w starciu z polskimi żołnierzami i został zmuszony do wycofania się.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, na czele z Wiceministrem Obrony Narodowej gen. Waldemarem Skrzypczakiem oraz Wojewodą Podlaskim Maciejem Żywno, posłowie, senatorowie, kombatanci, rodziny żołnierzy, goście z całej Polski. Na uroczystość licznie też przybyły poczty sztandarowe. Rodziny oficerów reprezentowali Pan Grzegorz Królikiewicz (mąż siostrzenicy mjr. Raginisa) i Pani Krystyna Sroka (siostrzenica kpt. Brykalskiego).

Źródło:
www.wizna1939.eu
www.kop.dobroni.pl

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +