• naglowek waski

21.09.2012 r. - Bykownia (Ukraina), Otwarcie Memoriału

Uroczyste otwarcie Memoriału „Bykowieńskie Mogiły”. Do lasu na przedmieściach Kijowa przyjechali bliscy więźniów z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej liczącej 3435 nazwisk, na której odnaleziono blisko 50 żołnierzy KOP i 10 SG.
Podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych na terenie cmentarzyska ustalono, że w 69 „dołach śmierci” leży około 2000 Polaków skazanych na podstawie decyzji Biura Politycznego WKP(b) z 5 marca 1940 roku.

Na tabliczkach wokół Polskiego Cmentarza Wojennego umieszczono wszystkie nazwiska z listy, gdyż nie wiadomo, kto ze skazanych na śmierć został rozstrzelany w Kijowie.
Uroczystości otwarcia cmentarza ukraińskiego i polskiego rozpoczęto od złożenia przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza wieńców w kolorach obu narodów na mogile zbiorowej na terenie polskiego cmentarza. W wystąpieniach obu prezydentów była mowa o zbrodniach totalitarnego reżimu, o ukrywaniu prawdy i naszej pamięci o zbrodni sprzed 72 lat. Wiktor Janukowycz akcentował wspólnotę obu narodów jako ofiar totalitaryzmu. Mszę Świętą Polową celebrował Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, homilię wygłosił Biskup Polowy WP Józef Guzdek. W swej homilii biskup mówił o cierpieniu ofiar i tęsknocie ich bliskich oraz zacieraniu śladów przez wielkie mocarstwa. Pierwszego uruchomienia dzwonu dokonał Prezydent RP. Na zakończenie odbył się Apel Poległych i składanie kwiatów przez delegacje i rodziny.
Cmentarz Wojenny w Bykowni pod Kijowem jest czwartym cmentarzem katyńskim.
W uroczystościach udział wzięła Maria Rubas z zarządu SWPFG.

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +