• naglowek waski

07-08.09.2016 r. – Szydłowiec

Obchody 77. rocznicy Bitwy pod Barakiem zainaugurował 7.09 pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Następnie odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy WP i KOP, obrońców Ojczyzny z 1939 roku.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie na kwaterach wojennych został odczytany Apel Poległych i oddano salwę honorową na cześć poległych w bitwie bohaterskich żołnierzy. Uroczystości patriotyczne 8 września rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza – Obrońcom Polskich Granic 1924 – 1939”, mieszczącym się na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Wspomniany pomnik został odsłonięty dwa lata temu. Spoczywają w nim artefakty z bitwy pod Barakiem 1939 r. oraz przekazana przez SWPFG ziemia z miejsc walk, mordu i wiecznego spoczynku żołnierzy KOP. Delegacja naszego stowarzyszenia przekazała następną ziemię z 15 cmentarzy oraz z jamy grobowej w Tynnem na Ukrainie gdzie 30 listopada 2015 r. ekshumowano szczątki żołnierza KOP z 4 komp. baonu KOP „Sarny”. Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Morskiego Oddziału SG. Delegacja naszego stowarzyszenia w składzie: J. Czapiewski, M. Rubas, M. Sokołowski, przed rozpoczęciem uroczystości w szkole, w obecności ks. kmdr. R. Preussa i proboszcza parafii ks. kan. A. Radzimińskiego, złożyła w kościele św. Zygmunta wiązankę kwiatów pod tablicą „Ku czci żołnierzy 36 DP rez. (utworzonej na bazie KOP) poległych w latach 1939-1945”.

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +