• naglowek waski

18.05.2016 r. - Lubycza Królewska

Nadania Placówce SG imienia płk. Wojciecha Stanisława Wójcika. W uroczystościach obok kadry kierowniczej Nadbużańskiego Oddziału SG oraz funkcjonariuszy placówki, udział wzięli członkowie rodziny patrona oraz delegacja SWPFG.  

płk. W.S. Wójcik urodził się 23 kwietnia 1897 r. w Krakowie. W 1914 wstępuje do formujących się Legionów Polskich, od 1919 w Wojsku Polskim, walczył z oddziałami niemieckimi i bolszewickimi. W maju 1920 gdy we wsi Rudnice spotkał mocny opór nieprzyjaciela, tak poprowadził swoją kompanię, że zmusił całą linię bolszewicką do panicznej ucieczki.

W tej akcji jak i wielu innych wykazał dar orientacji i szybkich decyzji. Za ten czyn został odznaczony Orderem Virtuti Militari 5 kl. W marcu 1937 rozpoczyna służbę jako d-ca Batalionu KOP "Stołpce", od grudnia tego roku z-ca d-cy Pułku KOP "Snów". Po ogłoszeniu powszechnej mobilizacji w marcu 1939 został d-cą sformowanego 1 pp KOP, który w sierpniu wszedł w skład 1 Brygady Górskiej. Wraz ze swoim baonem toczył we wrześniu walki z Niemcami na terenie Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. 20 września jego pułk został rozbity pod Tomaszowem Lubelskim. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę dostał się do niewoli. Osadzony w obozie w Starobielsku, wiosną 1940 zamordowany w Charkowie. Za życia był odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), medalami: "Za Wojnę 1919-1921", "Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości" oraz pośmiertnie Krzyżem VM kl. IV.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

 

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +