• naglowek waski

28.01.2016 r. – Zaklików

Członkowie naszego stowarzyszenia - funkcjonariusze SG ppłk SG J .Kozak i mł. chor. SG P. Waseńczuk oraz M. Holli Prezes Stowarzyszenia Tomaszowski Szwadron im. 1 Pułku Kawalerii KOP i S. Nowakowski z UWM odwiedzili żołnierza KOP Jozefa Polańskiego. W imieniu Zarządu SWPFG wręczyli jubilatowi życzenia od zarządu i Honorowy Jubileuszowy Znak KOP.

por. J. Polański urodził się 4 grudnia 1918 roku w Zaklikowie. W maju 1937 roku zgłosił się na komisję wojskową do Janowa Lubelskiego i we wrześniu został skierowany do pułku radiotelegraficznego do Warszawy. W 1938 r. razem z pułkiem odbywał manewry na Wołyniu, po czym został przeniesiono do KOP w Wołożynie. Po 4-ch miesiącach wysłany do Batalionu KOP „Iwieniec”, a w końcu maja 1939 r. do Batalionu KOP „Ostróg”, który jako II baon wszedł w struktury 38 DP rez. Walczył pod Samborem, Sądową Wisznią i Lwowem. Po rozwiązaniu przez dowódcę oddziału 20 września, lekko ranny 2 października dotarł do rodzinnego domu.

P. Waseńczuk i S. Nowakowski odwiedzili mogiłę żony ppor. Bołbotta, która jest także symboliczną mogiłą bohaterskiego obrońcy poległego w Tynnem w obronie Ojczyzny.

1

2

3

4

5

6

7

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +