• naglowek waski

15.08.2021 r. - Piaski gmina Bolesławiec

Na zaproszenie Samorządu Powiatu Wieruszowskiego delegacja naszego stowarzyszenia, z prezesem W. Bocheńskim, uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego 4 szwadronowi 1 Pułku Kawalerii KOP. Po okolicznościowych przemówieniach i odsłonięciu tablicy, starosta wieruszowski wręczył "Akt przekazania patronatu nad obeliskiem" Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. KOP w Bolesławcu.

1 p. kaw. KOP został utworzony w marcu 1939 na bazie 8. szwadronów dyslokowanych dotychczas na granicy wschodniej, dowódcą został ppłk Feliks Kopeć. Ułani 4 szwadronu "Rokitno" pierwsze starcie z Niemcami rozpoczęli w godzinach rannych już 1 września w okolicy Bolesławca nad Prosną.

W rejonie m. Piaski jako pierwszy z pułku zginął kpr. Franciszek Bojarski z sekcji liniowej szwadronu i spoczywa na miejscowym cmentarzu. Ranni zostali: kpr. Dąbrowski z-ca d-cy 3 plutonu, kpr. Jankowski, kpr. Walczybok d-ca sekcji rkm. W nocy z 4/5 września w bitwie pod Beleniem z pola walki wyniesiono m.in. rannych 4 szw.: d-cę rtm. Adama Bartosiewicza oraz d-cę 3 plutonu ppor. rez. kaw. Czesława Nosko. Obydwu przetransportowano do szpitala w Łodzi, a następnie skierowano do garnizonowego szpitala w Sarnach skąd prawdopodobnie w nocy z 21 na 22 września zostali aresztowani przez NKWD i wywiezieni do obozu w Starobielsku, wiosną 1940 zamordowani w Charkowie.

Kresowy żołnierz 4 szw. rozpoczął bój w obronie Ojczyzny na zachodnich rubieżach Polski, a zakończył nieomal na progu kresów wschodnich 29 września. Każdy kilometr szlaku bojowego przebytego na piechotę lub w siodle kawaleryjskim znaczony był krwią żołnierza.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +