28.03.2022 r. - Śmiłowo
Uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej, podczas której prezes Waldemar Bocheński udekorował sztandar szkoły Medalem "Za zasługi w popularyzowaniu tradycji ochrony polskich granic".
Przyjęcie imienia nastąpiło 20 marca 2020 roku lecz decyzja o zamknięciu szkół odebrała możliwość świętowania. Dopiero po dwóch latach nastąpiło oficjalne otrzymanie imienia formacji, której Placówki znajdowały się w miejscowościach, z których pochodzą dzisiejsi uczniowie.
Już 1 września 1939 roku strażnicy graniczni stanęli do nierównej walki z najeźdźcą hitlerowskim. Kpr. Piotr Konieczka pełnił służbę w plutonie wzmocnienia na posterunku granicznym w Jeziorkach k/Piły. Nocą, po godzinie 1:00 placówka ta została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną (piata kolumna). Po krótkiej walce większość obrońców wycofała się, na miejscu pozostał jedynie Konieczka, obsługujący karabin maszynowy. W trakcie wymiany ognia, ok. godz. 1:40 żołnierz został ranny i wkrótce potem dobity kolbami. Wg. badań historyków był pierwszą ofiarą wojny na terenie Wielkopolski, a prawdopodobne jest, że w ogóle w całym kraju. 14 września 2010 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Strażnik Szczepan Ławniczak z Placówki SG "Zelgniewo", gdy po zaatakowaniu ok. godz. 1-szej przez miejscowych folksdojczów m.in. poczty i placówki, usiłował opuścić Zelgniewo wpadł w zasadzkę przygotowaną przez miejscowych Niemców. Mieszkający w najbardziej wysuniętym na wschód gospodarstwie bracia Fredrich i Philip Bechtloff, zamordowali polskiego strażnika, czyniąc to prawdopodobnie siekierą.
Obaj bohaterowie spoczywają na śmiłowskim cmentarzu.