• naglowek waski

16.03.2023 r. – Chełm – wernisaż wystawy

Wystawa „Konie w formacjach granicznych 1918 – 1939”  przygotowana przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych była już prezentowana w Warszawie w listopadzie/grudniu 2022 r. i w Przemyślu w grudniu 2022/styczniu 2023 r. Tym razem wystawa  odwiedziła gościnny Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Wernisaż wystawy, na który przybyli zaproszeni goście z Chełma i Lublina, w tym młodzież z klas mundurowych, odbył się w Sali Tradycji – Przystanku Historia. Przybyłych na wernisaż powitał Komendant Oddziału gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, następnie referaty przedstawili prelegenci przybyli z Warszawy.

Dr Antoni Krzysztof Sobczak (wicedyrektor MŁK) przedstawił sylwetki i wojenne losy kilku oficerów SG II RP pochodzących z Lubelszczyzny, a Waldemar Bocheński (Prezes SWPFG) przedstawił postać swojego dziadka - chełmianina, komisarza SG, żołnierza niepodległości, patrona Śląskiego Oddziału SG. Wernisaż prowadził ppor. SG Piotr Waseńczuk. Następnie uczestnicy wernisażu zwiedzili wystawę plenerową.

Po wystawie oprowadzili i opowiedzieli o niej A.K.Sobczak i W.Bocheński, którzy podkreślili potrzebę prowadzenia dalszych, szerokich badań, pozwalających przywrócić społeczeństwu zacieraną po wojnie historię formacji granicznych II RP i pamięć o ich bohaterach. Prezentowane zdjęcia zostały udostępnione przez NbOSG.

Po spotkaniach kuluarowych odbyło się wyjazdowe zebranie członków zarządu SWPFG przybyłych na wystawę.

DSC01625

DSC01630

DSC01633

DSC01645

DSC01674

DSC01677

DSC01680

DSC01690

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +